14 жовтня - Свято Покрову Пресвятої Богородиці

Свято Покрову Божої Матері було встановлене на Русі за князювання св. благовірного князя Андрія Юрійовича Боголюбського (1155 - 1174 рр.), причиною його встановлення стало диво 910 року, опис якого зберігся в житії св. Андрія Константинопольського.
У житії розповідається, що коли святий Андрій разом з Єпіфанієм, учнем святого, молилися в храмі, раптом ніби розкрилося над ними склепіння храму, і святий Андрій побачив Пресвяту Діву, оточену безліччю ангелів і святих. Вона молилася і простягала над прочанами храму омофор. «Чи бачиш ти Царицю всіх?» - Запитав Андрій учня, не вірячи своїм очам. «Бачу, святий отче, і жахаюся», - відповів Єпіфаній.
Схиливши коліна, Пресвята Діва почала зі слізьми молитися за християн і довгий час перебувала в молитві. Потім, підійшовши до Престолу, продовжувала Свою молитву, закінчивши яку, Вона зняла зі Своєї голови покривало і простягнула його над людьми, що молилися в храмі людьми, захищаючи їх від ворогів видимих і невидимих. Пресвята Владичиця сяяла небесною славою, а покров у руках Її блищав «краще променів сонячних».
Преблагословенна Богородиця просила Господа Ісуса Христа прийняти молитви всіх людей, хто кличе Його Пресвяте Ім'я і вдається до Її заступництва. «Царю Небесний, - в молитві, оточена ангелами, просила Всенепорочная Цариця, - прийми кожну людину, що молиться до Тебе і закликає Ім'я Моє на допомогу…»
Святі Андрій і Єпіфаній, що удостоїлися споглядати, як молиться Богоматір, «довгий час дивилися на розпростерте над народом покривало і на блискучу на зразок блискавки славу Господню, аж доки була там Пресвята Богородиця, мабуть, було і покривало; по відходу ж Її зробилося і воно невидимим, але, взявши його з Собою, Вона залишила благодать, що була там ».
Дивне з’явлення Богородиці, що покриває християн, підбадьорило і втішило греків, зібравши останні сили, вони перемогли сарацинів.
Через 78 років онуки тих, над ким Божа Матір тримала омофор у Влахернському храмі, вирушили на великий і небезпечний подвиг - хрестити російських дикунів-язичників, вчити їх читати, писати і просто жити по-людськи, а не «звіриним звичаям». З тих пір і оберігає християн простягнений над ними Покров Пресвятої Богородиці, а чомусь забуте грецькою Церквою свято стало на Русі одним з улюблених.
В Україні з дня Покрови починалися весілля, а дівчата в цей день ходили до церкви молитися, щоб Господь послав їм гарних наречених. Народна прикмета підказує, що чим більше снігу на Покрову, тим більше весіль буде цього року.
|